08
styczeń
2016

Inteligentna instalacja LCN ... czyni życie komfortowym

Technika budowlana na przełomie ostatnich dziesięcioleci poczyniła ogromny postęp, który czyni życie lżejszym i bardziej przyjemnym. Ten komfort możliwy jest poprzez wykorzystanie nowoczesnych inteligentnych instalacji elektrycznych.

Celem techniki instalacyjnej LCN jest uczynić Państwa dom bezpiecznym, oszczędnym i komfortowym, przy najprostszej obsłudze. LCN

System LCN jest w stanie zrealizować automatyczne sterowanie światłem ze scenami świetlnymi, instalacje alarmową, samodzielną regulację temperatury w pomieszczeniach i wiele więcej. Będą to sterowane markizy, żaluzje, rolety w zależności od wiatru, słońca i deszczu, bądź indywidualnych upodobań mieszkańców. W domku jednorodzinnym pojawiają się wzorowo działające zastosowania: jeśli instalacja alarmowa będzie współpracowała z systemem LCN, wizualizacja każdego okna osobno może być przedstawiona na komputerze jak również na panelu dotykowym. W tej sytuacji instalacja alarmowa może być ustawiana na wyższy lub niższy poziom bezpieczeństwa, jednocześnie sterując wszystkimi funkcjami domu. Wejście do budynku może odbywać się przy użyciu karty-transpondera, która otwiera drzwi domu i wyłącza alarm. Wszystkie żaluzje w oknach mogą być sterowane osobno, piętrami lub grupami. Nadrzędnie umiejscowione są czujniki na budynku, które sterują żaluzjami na odpowiednich stronach budynku, w zależnego od światła, deszczu i wiatru.

 

Możliwości sterowania

Istnieje wiele możliwości, aktywnego wkroczenia w sterowanie budynkiem, mogą to być m. in.: Internet, telefon komórkowy, SMS, poczta głosowa, Email, lub mobilne i stacjonarne panele dotykowe. Przez kliknięcie myszką możliwe jest wtedy uzbrojenie alarmu lub regulacja ogrzewania. Wedle życzenia każda z powyższych funkcji może być sterowana zdalnie lub również przy użyciu centralnego panela dotykowego. Wszystkie komponenty LCN wyposażone są tak wielofunkcyjnie, że przy konsekwentnym 4-żyłowym okablowaniu i użyciu puszek podtynkowych do umieszczenia w nich elektronicznych komponentów LCN odpowiednie rozszerzenie systemu nie jest żadną przeszkodą. Życzenia (klienta) mogą być zrealizowane w każdym czasie, również po jego zamieszkaniu. Zamontowane zostaną m.in. czujniki ruchu, czujniki temperatury, czujniki światła i wilgoci oraz aktory do sterowania ogrzewaniem i oknami. Przy wyborze osprzętu, właściciel ma wolny wybór. Obojętne czy zastosowany zostanie konwencjonalny przycisk lub czujnik stykowy EIB dowolnego producenta, LCN spełni każde z życzeń.

LCN


System oferuje wiele rozwiązań, tym więcej im większy jest budynek i budżet inwestora. Nie ważne czy wybierzemy wariant stosunkowo niedrogi czy wersję luksusową, LCN współpracuje bardzo dobrze z konwencjonalną instalacją i pozostawia inwestorom dużą swobodę wyboru. LCN oferuje Państwu przy maksymalnym komforcie użytkowania, elastyczność dostosowania się do Państwa własnych potrzeb.

 

Koncepcja przejrzysta i logiczna

W normalnym przypadku transmisja danych przeprowadzana jest poprzez skrętkę lub poprzez sygnał modulowany do częstotliwości przesyłowej przez kable sieci energetycznej. LCN poszedł inną drogą. Przesyła swoje dane przez dodatkową żyłę w normalnym kablu sieci elektrycznej YDY. Dzięki temu zaoszczędzamy na położeniu dodatkowej sieci i ułatwiamy przygotowanie budynku do instalacji nowoczesnej magistrali. Dzięki bliskości do konwencjonalnej instalacji system LCN jest korzystniejszy pod względem cenowym niż inne magistrale. W jednym obiekcie może być bezpośrednio połączone do 250 modułów LCN. Wystarczy to na 100 pomieszczeń plus urządzenia na zewnątrz budynku. Przy dużych obiektach można rozszerzyć instalację do 120 takich segmentów magistrali. To co w innych rozwiązaniach nie zawsze skutkuje, w LCN jest standardem – detekcja błędów (kolizji ). Kiedy dwa moduły zaczynają jednocześnie „nadawać” , jeden słucha następnego i czeka aż magistrala będzie znowu wolna. Tym sposobem kolizja danych jest z pewnością uniemożliwiona i wszystkie rozkazy zostaną zrozumiane, obojętnie czy obsługiwanych jest 5 czy 30000 modułów. LCN opiera się na prostej idei: możliwie jak najmniej różnych modułów, które każdorazowo zwiększają mnogość wbudowanych funkcji. Przy zmianach instalatorzy po prostu przeprogramowują moduły zamiast je wymieniać na inne lub dokładać nowe. Gama możliwości jest duża: przykładowo wszystkie moduły LCN mają pamięć 100 scen świetlnych na każde wyjście. Nie jest więc potrzebny osobny sterownik. Dla technologii sterowania światłem zastosowane są m.in. dwa regulatory ciągłe oraz 5 niezależnych progów przełączających, więc na przykład każdy moduł UPP może regulować jednocześnie ogrzewaniem, klimatyzacją i oświetleniem. Dodatkowe rozszerzenia są przeważnie realizowanie poprzez proste włączenie dalszych funkcji w modułach, nie jest więc potrzebna zmiana okablowania. Umożliwione jest to przez różnorodność funkcji w modułach LCN - mając do dyspozycji tylko pięć różnych modułów logicznych pokryte jest całe spektrum zapotrzebowania. To oszczędza koszty magazynowania i upraszcza zastosowanie systemu. Dzięki niewielkiej ilości modułów, które posiadają ujednolicone struktury funkcji, programowanie systemu jest szybkie i łatwe do nauczenia.

 


Osprzęt – wytrzymały i sprytny LCN

Żyła danych znajduje się w przewodzie sieciowym i będzie traktowana jak podobne żyły w tym przewodzie. Jest odporna na napięcie 230V i wytrzyma przeciążenia chwilowe do 4kV. Każdy moduł LCN posiada wbudowany zasilacz. Unikamy przez to problemów, które występują przy zaopatrzeniu w energię elektryczna przez żyłę danych. Przykładowo gdy zostanie wyłączone napięcie w dowolnej części systemu, inne części mogą dalej pracować. Nie istnieje coś takiego jak centrala, oprogramowanie jest zapisane w każdym module LCN osobno, każdy moduł jest dla siebie autonomiczny. Zgodnie z tym najmniejsza możliwa instalacja składa się tylko z jednego modułu LCN. I przecież można ją zawsze rozbudować.

 

Oprogramowanie – Tak mówi magistrala

Zintegrowanie sensora i aktora w modułach LCN ma również kolejne korzyści. Bezpośrednie połączenie wewnątrz modułu oszczędza czas wykonania rozkazu. Dzięki temu, że potrzebne jest mniej urządzeń, wymagane jest mniej miejsca, co wyraża się korzystnymi cenami. Także programowanie jest prostsze i bardziej przejrzyste. Wejścia przycisków, rozkazy im przyporządkowane, meldunki zwrotne, czujniki ruchu, czujniki temperatury, odbiorniki podczerwieni i dwa wyjścia ściemniane – wszystko w jednym module. Dzięki temu, że telegramy LCN nie zawierają tylko jednego bitu, lecz przenoszą cały rozkaz, aktory mogą bez problemu wykonywać nawzajem bardzo różne rozkazy. Czujniki ruchu sterują oświetleniem na określonym poziomie jasności. Naturalnie moduły posiadają sceny świetlne wywoływane przez przycisk, lub jako następstwo określonych czynności. Funkcje mogą być ze sobą powiązane. Przykładowo światło w korytarzu będzie mogło być włączone tylko wieczorami ( gdy jest ciemno ) a nocami jego jasność będzie ograniczona. Światło przy wejściu może jednocześnie włączać światło na korytarzu. To wszystko odbywa się w obrębie jednego modułu LCN.

 

Dużo do zobaczenia

Duży komfort daje nam rozwiązanie z komputerem i oprogramowaniem wizualizacyjnym LCN-W lub panelem dotykowym. Tutaj mogą być umieszczone rzuty wszystkich pięter w kilku oknach na ekranie.

LCN

 


Co więcej, poprzez jedno okno można wywołać następne, tak więc w dużych obiektach możemy uzyskać przejrzysty efekt zoom’u (powiększenia). Tak może być skonstruowane do 30 drzew wizualizacyjnych dla konkretnych użytkowników, zarówno dla technika instalatora, aby mógł widzieć wszystkie potrzebne dane, jak również stróża nocnego, żeby mógł łatwo obsługiwać system. Na życzenie łączone z komunikacją akustyczną. Wizualizacja oferuje naturalny dostęp do dodatkowych funkcji: nadzór temperatury, sterowanie regulatorami, obserwowanie wartości mierzonych oraz ich zapisywanie, które mogą być dalej przekazane do programów takich jak Excel. Aktywne meldunki zwrotne i za tym idące rozszerzone możliwości kontroli są bardzo pomocne. Rodzice widzą, czy dziecko wyłączyło światło lub czy światło w piwnicy się jeszcze świeci. Dozorca na halach nie musi obchodzić wszystkich pomieszczeń, wszystkie potrzebne informacje są sygnalizowane optycznie.

 

Po prostu praktyczna praktyka

LCNModuły LCN są produkowane w wersjach podtynkowych i montowanych na szynę do rozdzielni. Komponenty podtynkowe są przewidziane do instalacji w obrębie każdego pomieszczenia z powodu ich niewielkich rozmiarów. Niezależnie od tego powinny być przewidziane odpowiednie puszki podtynkowe. Oba warianty mają swoje zalety, a łącznie daje nam to wysoką elastyczność, którą można dostosować do budżetu każdego klienta. Także na początku małe instalacje ( w mieszkaniu ) mogą dać klientom uczucie nowoczesności, które łatwo jest rozbudować. Nie jest to tylko sprawą prestiżu: już przy dzwonku do drzwi mieszkaniec ma dzięki magistrali praktyczną korzyść: wieczorami automatycznie gong zamieni się w migotanie określonego obwodu świetlnego – cichy dzwonek. (Dzięki temu dzwonek nie obudzi naszych śpiących dzieci). Zależne od pogody sterowanie roletami, żaluzjami, świetlikami i markizami jest naturalnie standardowym zastosowaniem każdej magistrali. LCN to rozszerza, wartości mierzone takie jak wiatr, opady, światło, temperatura mogą być użyte w innych gałęziach w budynku. Czujnik światła służy więc również jako przełącznik ściemniacza i przy dużym nasłonecznieniu wyłącza światło wewnątrz budynku i steruje zacienieniem. Dodatkową funkcjonalność LCN można wykorzystać przy instalacjach alarmowych i kontroli dojścia. Klucz do domu może zostać zastąpiony przez pilota (LCN-RT). Opcjonalnie przez wizualizacje (LCN-W) można wprowadzić listę uprawnionych osób, oddzielnie dla każdego wejścia. Na życzenie można nimi sterować czasowo, a wizyty rejestrować.

 

Obiekty

Dzięki dużej elastyczności LCN jest stosowany nie tylko w bardzo dużych obiektach jak wieżowiec Uptown w Monachium, Main Tower we Frankfurcie czy centrala Deutsche Bahn. Warte zauważenia są również niezwykłe zastosowania dla magistrali jak tor Motopark Oschersleben. Na najnowocześniejszym torze wyścigowym Formuły 1 w Europie LCN steruje ważnymi w czasie zdarzeniami podczas wyścigu. W tym przypadku LCN przekonuje swoją niezawodnością pokonywania bardzo dużych odcinków przez światłowody. LCN jest zamontowany z powodzeniem w dwóch z czterech niemieckich torów formuły 1.

LCN


Fakty
LCN jest magistralą instalacyjną, która przy bardzo niewielu różnych modułach roboczych w sposób godny uwagi rozszerza zastosowanie, obejmując całą technikę inteligentnych instalacji elektrycznych. Dzięki wielofunkcyjnym modułom LCN znajduje się na szczycie zainteresowań pod względem korzystności ceny i nakładu pracy. Przy bardzo dużych obiektach decydującą role gra wydajność magistrali oraz szybkie meldunki o wykonanych zadaniach.

Autor: Kazimierz Palutkiewicz Kategoria: LCN

Informacja o autorze

Kazimierz Palutkiewicz

Kazimierz Palutkiewicz

Właściciel firmy Odbiory.pl

kazimierz.palutkiewicz@odbiory.pl

kom. +48 502 089 166

Copyright 2015 Odbiory.pl - All rights reserved. Kopiowanie materiałów bez zezwolenia zabronione. Kontakt z Odbiory.pl dostępny pocztą elektroniczną na adresem mailowym biuro@odbiory.pl lub pod numerem +48 502 089 166

Odbiory.pl

Wchodząc na strony www.odbiory.pl wyrażają Państwo zgodę na umieszczanie na komputerze danych w postaci plików tzw. cookies, Pozwali to nam na automatyczne rozpoznanie Państwa komputera podczas następnego wejścia na strony www.odbiory.pl. Pliki cookies pozwolą przykładowo zachować hasło lub wygląd witryny zgodny z upodobaniami bez konieczności dokonywania czynności od początku każdorazowo. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. W przypadku braku zgody z Państwa strony na otrzymywanie cookies a chęci korzystania ze stron www.odbiory.pl należy zmienić konfigurację przeglądarki internetowej w taki sposób by blokowała lub usuwała pliki tego typu, lub ostrzegała za każdym razem przed ich zapisaniem. Możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »